Plugins - Admin Columns - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (107 entries)

en: Invalid response.
ar: خطاء في الاستجابة.

en: Custom Fields
ar: حقول مخصصة

en: Edit columns
ar: تحرير الأعمدة

en: Upgrade
ar: تحديث

en: You are trying to store the same settings for %s.
ar: انت تحاول حفظ نفس الإعدادات لـ %s.

en: No columns settings available.
ar: لا توجد إعدادات أعمدة متوفرة.

en: Add Column
ar: أضف عمود

en: Check the <strong>Help</strong> section in the top-right screen.
ar: تحقق من قسم <strong>المساعدة</strong> في الجانب العلوي الأيسر من الشاشة.

en: Support
ar: دعم

en: Store settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Restore default settings
ar: استرجاع الإعدادات الإفتراضية

en: This will delete all column settings and restore the default settings.
ar: سيؤدي هذا إلى حذف كافة إعدادات الأعمدة واستعادة الإعدادات الإفتراضية.

en: Restore Settings
ar: استرجاع الإعدادات

en: Customize your Admin Columns settings.
ar: قم بتخصيص إعدادات Admin Columns.

en: General Settings
ar: إعدادات عامة

en: Value: Can be either a string or array. This will display a count of the number of times the meta key is used by the item.
ar: القيمة: يمكن أن يكون إما سلسلة أو مجموعة. هذا سيعرض عدد مرات استخدام المفتاح من قبل العنصر.

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
ar: قيمة: يمكن أن تكون طابع يونكس زمني أو تنسيق تاريخ كما هو موضح في <a href='%s'>Codex</a>. يمكنك تغيير تنسيق التاريخ المخرج من صفحة <a href='%s'>الإعدادات العامة</a>.

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
ar: القيمة: الأعداد الصحيحة فقط <br/> إذا كان لديك 'ملحق الترتيب' سيتم استخدام هذه للترتيب، بحيث يمكنك ترتيب تدويناتك على القيم الرقمية (الحقل المخصوص).

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
ar: قيمة: سيقوم هذا بإظهار أول 20 كلمة من محتوى التدوينة.

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
ar: بالنقر على المثلث سترى خيارات العمود. باستخدام شريط التمرير القابل للسحب يمكنك تعيين عرض الأعمدة بالنسب المئوية.

en: Change column width
ar: تغيير عرض العمود

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
ar: بالنقر على المثلث سترى خيارات العمود. هنا يمكنك تغيير تسمية ترويسات الأعمدة.

en: Change label
ar: تغيير العنوان

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
ar: عن طريق سحب الأعمدة يمكنك تغيير ترتيب الذي سوف تظهر فيه.

en: Change order
ar: تغيير الترتيب

en: Basics
ar: مبادئ

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
ar: هذا البرنامج هو لإضافة وإزالة أعمدة إضافية في الشاشات الإدارية لـ(أنواع) التدوينات، الصفحات، مكتبة الوسائط، التعليقات، الوصلات والمستخدمين. قم بتغيير تسمية الأعمدة وإعادة ترتيبها.

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: %s column is already present and can not be duplicated.
ar: عمود %s موجود بالفعل ولا يمكن استنساخه.

en: Admin Columns Settings
ar: إعدادات Admin Columns

en: This is the name which will appear as the column header.
ar: هذا هو الاسم الذي سيظهر كترويسة العمود.

en: Label
ar: العنوان

en: Choose a column type.
ar: اختر نوع عمود

en: First and Last Name
ar: الاسم الأول والأخير

en: User Email
ar: بريد المستخدم

en: User Login
ar: اسم الدخول

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: After
ar: بعد

en: Before
ar: قبل

en: width
ar: عرض

en: Custom
ar: مخصوص

en: This will determine how the date will be displayed.
ar: هذا سيحدد كيف سيتم عرض التاريخ.

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Large
ar: كبير

en: Medium
ar: وسط

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Registered
ar: مسجل

en: Post Type
ar: نوع تدوبنة

en: Post Count
ar: عدد التدوينات

en: Nickname
ar: الاسم المستعار

en: Remove
ar: إزالة

en: User ID
ar: رقم المستخدم

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Sticky
ar: لاصق

en: Status
ar: الحالة

en: Slug
ar: الاسم اللطيف (Slug)

en: Roles
ar: الأدوار

en: Parent
ar: الأب

en: Page Template
ar: قالب الصفحة

en: Post Format
ar: تنسيق التدوينة

en: Featured Image
ar: الصورة المميزة

en: Select which comment status you like to display.
ar: اختر حالة التعليق الذي تريد عرضه.

en: Comment status
ar: حالة التعليق

en: Spam
ar: مزعج

en: Pending
ar: بالانتظار

en: Total
ar: المجموع

en: Width
ar: عرض

en: Height
ar: إرتفاع

en: Title
ar: عنوان

en: Shutter Speed
ar: سرعة مصراع

en: Focal Length
ar: بعد بؤري

en: Timestamp
ar: طابع زمني

en: Camera
ar: كاميرا

en: Credit
ar: شرف

en: Aperture
ar: فتحة

en: Dimensions
ar: أبعاد

en: Caption
ar: شرح

en: Available Sizes
ar: الأحجام المتوفرة

en: View
ar: عرض

en: Trash
ar: المهملات

en: Description
ar: وصف

en: This will determine how the value will be displayed.
ar: هذا سيحدد كيف سيتم عرض القيمة.

en: Field Type
ar: نوع الحقل

en: No custom fields available.
ar: لا توجد حقول مخصوصة متوفرة.

en: Multiple Values
ar: قيم متعددة

en: Image
ar: صورة

en: Excerpt
ar: مقتطف

en: Counter
ar: عداد

en: Color
ar: لون

en: Default
ar: إفتراضي

en: Custom Field
ar: حقل مخصوص

en: User
ar: مستخدم

en: Type
ar: نوع

en: In Reply To
ar: ردا على

en: Date
ar: تاريخ

en: Date GMT
ar: تاريخ GMT

en: Author
ar: الكاتب

en: Author IP
ar: عنوان آي بي الكاتب

en: Avatar
ar: صورة

en: Approved
ar: موافق عليه

en: Agent
ar: عميل

en: Edit
ar: تحرير

en: ID
ar: رقم

en: Actions
ar: تطبيقات
